Istotnym ogniwem usprawniania jest rehabilitacja wyłącznie dla naszych mieszkańców. Poprzez różnego rodzaju ćwiczenia i zabiegi daje szanse na poprawę sprawności i zapobiega dysfunkcjom. W Domu fizykoterapia i zajęcia rehabilitacyjne prowadzone są przez trzy fizjoterapeutki. Mieszkańcy mogą korzystać z rehabilitacji codziennie od poniedziałku od piątku. Do ich dyspozycji w tym zakresie są dwie sale.

KINEZYTERAPIA

Podstawę działań rehabilitacyjnych stanowią zajęcia indywidualne. Odbywają się one w sali rehabilitacyjnej i na oddziałach, przy łóżku chorego. Działania lecznicze dostosowane są potrzeb i możliwości Mieszkańców, którzy mają indywidualnie ustalony program rehabilitacji, opracowany w oparciu o wywiad, badanie, aktualny stan zdrowia i problem funkcjonalny.

Osobom objętym terapią indywidualną oferujemy:

– ćwiczenia kinezyterapeutyczne,
– profilaktykę i terapię przeciwodleżynową,
– pionizację (ręczną, za pomocą sprzętu),
– trening chodu,
– spacery z asystą,
– zabiegi fizykalne,
– masaże.

Mieszkańcy są zaopatrywani w sprzęt i pomoce ortopedyczne. W profilaktyce przeciwodleżynowej mieszkańcy zaopatrywani są w poduszki pozycjonujące, umożliwiające szybką i łatwa zmianę pozycji, zmniejszając w ten sposób nacisk na skórę i tkanki, które są narażone na odleżyny m.in.:
– poduszka cylindryczna do odwodzenia kończyn dolnych,
– poduszka odwodząca biodra, redukuje ryzyko dyslokacji bioder przy obracaniu pacjenta,
– poduszka okrągła pod kark, podparcie dla głowy zarówno w pozycji siedzącej jak i półleżącej,
– poduszka do pozycji bocznej, zapewnia wygodne ułożenie kolan, miednicy oraz górnej części ciała podczas leżenia na boku.

Inną formę ćwiczeń stanowią zajęcia grupowe i zespołowe. W poszczególnych grupach prowadzimy gimnastykę ogólnie usprawniającą oraz trening z wykorzystaniem przyborów i na przyrządach sportowych. W Budynku B pracownia rehabilitacyjna wyposażona jest w: rowery, orbitreki, bieżnie, pas wibracyjny, przybory, akcesoria do ćwiczeń i pomoce manualne.

Osobom z nadwagą proponujemy trening XXL, jako bezpieczny i efektywny sposób na redukcję masy ciała. Aktywnością ogólnodostępną dla każdego są spacery grupowe oraz Nordic Walking, jako forma rekreacji. Staramy się też skutecznie walczyć z nieprawidłowymi postawami i korygować wady stosując ćwiczenia korekcyjne. W ramach edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia dostarczamy mieszkańcom dawkę wiedzy i umiejętności z zakresu wysiłku fizycznego, zasad zdrowego odżywiania, oraz aktywności na świeżym powietrzu.

FIZYKOTERAPIA

W celu zwiększenia efektu leczniczego kinezyterapii łączymy ją z różnymi rodzajami leczenia, wykorzystującymi  czynniki fizykalne wytworzone przez urządzenia. W ramach fizykoterapii wykonujemy:

– elektroterapię (jonoforezę, prąd galwaniczny, diadynamiczny, interferencyjny, tens),
– światłolecznictwo (lampę Sollux, Bioptron),
– fonoforezę, ultradźwięki,
– magnetronik,
– laser

MASAŻ

W terapii stosujemy również:

– masaż klasyczny częściowy i całościowy,
– drenaż limfatyczny,
– masaż mechaniczny (częściowy masaż wirowo-wodny, całościowy masaż podwodny w wannach do hydromasażu).

SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA

Pobyt w Sali cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Mieszkańców. Poznawanie świata dostępnymi zmysłami zwiększa poczucie zaufania, zapewnia odprężenie, relaks i wyciszenie.
W bezpiecznym, znanym otoczeniu pobudzamy zmysły za pomocą tekstów relaksacyjnych, muzyki, efektów świetlnych i zapachowych.  Trening relaksacyjny polega na rozluźnieniu mięśni,
uspokojeniu oddechu i odprężeniu umysłu. Odbiorcami zajęć wyciszających, ćwiczeń relaksacyjnych i oddechowych są osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

 

Jedną z możliwych form spędzania czasu przez naszych Podopiecznych są zajęcia rekreacyjno-sportowe. Aktywność sportową dobieramy do każdej pory roku. Na terenie domu posiadamy:

- boisko do koszykówki;
- boisko do siatkówki;
- pole do gry w badmintona
- tenis stołowy
- siłownię zewnętrzną dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Proponujemy także Mieszkańcom cyklicznie odbywające się zajęcia rekreacyjno-sportowe w hali OSiR w Jezioranach, a także zajęcia na pływalni w Olsztynie. Lekkie formy sportu rozwijają psychofizycznie i uczą współpracy w grupie.

Inny rodzaj ruchu przeznaczony jest dla Mieszkanek, które tworzą grupę taneczną. Krótkie choreografie taneczne nie tylko stanowią występy na uroczystościach i spotkaniach okolicznościowych, ale także są gwarancją dobrej zabawy.

W zakresie starań fizjoterapeutycznych nasi Mieszkańcy wyjeżdżają na coroczne turnusy rehabilitacyjne.

Dewizą naszego działania jest kompleksowe podejście do czynności rehabilitacyjnych i pełnia życzliwości dla każdego mieszkańca tego Domu.