W dniu 10 maja 2019 roku po raz 12 odbyły się w Jezioranach huczne obchody Dnia Godności Osoby z  Niepełnosprawnością Intelektualną, zorganizowane przez Dom Pomocy Społecznej w Jezioranach oraz Stowarzyszenie Osób Niepełno-SPRAWNYCH. Jak zawsze,  zabawa odbyła się na hali sportowej OSiR. W organizacji imprezy pomagali wolontariusze – uczniowie Zespołu Szkół w Jezioranach.

Motywem wiodącym tegorocznej imprezy była roztańczona  Fiesta Mexicana. Wszędzie można było zobaczyć kaktusy i meksykańskie sombrera. Przyjechało do nas aż 28 zespołów, nie tylko z województwa warmińsko-mazurskiego, ale również z mazowieckiego i pomorskiego. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości przez panią Dyrektor Agnieszkę Kiljan, a w imieniu zaproszonych gości wypowiedział się Członek Zarządu Starostwa Powiatowego pan Jacek Szydło. Następnie swój program przedstawili mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej – wystąpił zespół Malwa a później grupa taneczna, która porwała wszystkich do wspólnego tańca. Gorące rytmy oraz cudowna słoneczna pogoda zachęcały do wysiłku wszystkich uczestników, a było w sumie aż dziesięć wymyślnych konkurencji na pięciu stanowiskach. Zawodnicy grali w Koło Fortuny, gdzie szczęśliwcy wygrywali owoce a nieszczęśnicy wodę „ognistą” , poszukiwali złota, przechodzili przez Rio Grande, szukali Meksyku na mapie, slalomem przebiegali między kaktusami, rzucali sombrero, zaplatali warkocz ze wstążek w barwach Meksyku. Mogli też zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce oraz dać się ponieść wyobraźni i pozwolić namalować na ręce lub twarzy ulubiony motyw. A na koniec wszyscy tańczyli wspólnie przy swojej ulubionej muzyce, co okazało się najbardziej entuzjastycznym punktem imprezy. Wszystkie drużyny zostały uhonorowane pucharami, otrzymały prezenty i dyplomy z rąk przybyłych Dyrektorów i innych zaproszonych Gości. Wspaniały obiad na zakończenie wzmocnił wyjeżdżających, którzy jednym chórem wołali do nas na zakończenie: „Było wspaniale!!! Na pewno przyjedziemy za rok! Dziękujemy i do zobaczenia! Już nie możemy się doczekać co nowego wymyślicie!?!”

             Oczywiście organizacja takiej imprezy to ogromny wysiłek i praca wszystkich osób zaangażowanych: mieszkańców Domu, pracowników i wolontariuszy. Takie wspólne świętowanie miało wspaniałą oprawę również dzięki pomocy władz lokalnych, powiatowych i sponsorów, a wśród nich PCPR w Olsztynie, Gmina Jeziorany, Starostwo Powiatowe w Olsztynie oraz  Bank Żywności w Olsztynie, Piekarnia i cukiernia „Cymes”, Nadleśnictwo Wipsowo, Apteka Wioleta Leszczyńska Jeziorany, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, Piekarnia-cukiernia Marcek Sylwester Kołecki i Sklep Meblowy Leszek Grochowski. Możemy im tylko powiedzieć  po meksykańsku: „Muchas grazias amigos”, bo przyjaźń i szczodre serce są tym, co pozwala nam najpełniej zachować godność, zwłaszcza gdy jesteśmy niepełnosprawni i sprawia, że znikają między nami te najbardziej bolesne różnice i bariery.