W Jezioranach 09 maja 2017 roku odbył się historyczny, bo już X Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełno-Sprawnych oraz Dom Pomocy Społecznej w Jezioranach. Po raz pierwszy wzięło udział 29 zespołów z placówek naszego województwa, a mianowicie DPS z Bartoszyc, DPS z Bisztynka, DPS z Elbląga, DPS z Grazym, DPS z Jonkowa (kibice), DPS z Kętrzyna, DPS z Molzy (kibice), DPS z Mrągowa, DPS z Nowej Wsi Ełckiej, DPS z Olsztynka, DPS ze Szczytna, DPS z Tolkmicka, DPS ,,Betezda” z Ukty, DPS z Węgorzewa, podopieczni MOPS w Jezioranach, PDPS z Braniewa, PŚDS z Iławy, PSKOE-W z Kruz, SOSW z Żardenik, ŚDS z Olsztyna ul. Żołnierska, ŚDS z Piotraszewa, WTZ z Dobrego Miasta, WTZ z Olsztyna ul. Traktorowa, WTZ z Olsztynka, WTZ z Tolkmicko, DPS Jeziorany oraz trzy spoza województwa warmińsko-mazurskiego – DPS z Gdańska oraz z DPS w Bramkach i DPS w Sadowej z województwa mazowieckiego, które przejechały ponad 300 km aby uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu. Dzięki nim niewielkie początkowo wydarzenie skupiające kilka pobliskich placówek urosło do rangi imprezy ogólnopolskiej.
Obecnie impreza, dzięki współpracy z Urzędem Miejskim, Starostwem Powiatowym, PCPR oraz OSiR odbywa się pod dachem hali sportowej. Każdego roku sportowym rozgrywkom towarzyszy motyw artystyczny, dodający zabawie kolorytu. A więc było już bajkowo, cyrkowo, cygańsko. W tym roku chcieliśmy powrócić do korzeni… Zabawa rozpoczęła się uroczystym przywitaniem drużyn. Następnie, nawiązując do biesiadno – ludowego motywu przewodniego, nowa Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jezioranach Pani Agnieszka Kiljan przywitała gości chlebem i solą, które przekazała na ręce wicestarosty Pana Andrzeja Abako. Podziękował on serdecznie za zaproszenie i wspaniałą inicjatywę a następnie przekazał symbol pokoju i dostatku na ręce reprezentanta tych ziem, burmistrza Jezioran Pana Leszka Boczkowskiego.
Po przemówieniach powitalnych Pani Dyrektor Agnieszka Kiljan wręczyła medale dla osób, które od 10 lat najbardziej przysłużyły się tej imprezie. Na następną część imprezy zawodników zaprosił swoim biesiadno-ludowym występem jak zawsze wspaniale przygotowany i wybitnie barwny zespół „Malwa” z DPS w Jezioranach pod przewodnictwem instruktorów Anieli Kolos i Roberta Szyszka. Przez kolejne 2 godziny drużyny brały udział w zabawnych i twórczych konkurencjach sportowych, czasem wymagających nie tylko kondycji ale i sprytu jak „chodzenie po linie”, „pakowanie walizki” „nalewanie zupy”, „chowanie skarbu” i inne. Na zakończenie Pani Dyrektor Agnieszka Kiljan i Pan Burmistrz Leszek Boczkowski wręczyli uroczyście zespołom nagrody w postaci pamiątkowych dyplomów, statuetek i nagród rzeczowych. Zgodnie z wieloletnim obyczajem wygranymi byli wszyscy uczestnicy, bo Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych to dzień gdy wszyscy są równie ważni, a najważniejsza jest wzajemna miłość, szacunek i przyjaźń. I te wartości mają nam towarzyszyć tego dnia i każdego innego aż do końca świata, a nawet dłużej…