Kolejny rok, kolejny raz ta sama impreza… CZYM ZASKOCZYĆ UCZESTNIKÓW?
Z tym problemem borykali się organizatorzy DNIA GODNOŚCI OSOBY
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ. Imprezę po raz siódmy organizowało Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełno – SPRAWNYCH we współpracy z niezawodnymi ludźmi pracującymi w Domu Pomocy Społecznej i Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jezioranach.
Finansowo jak zawsze wsparło nas Starostwo Powiatowe w Olsztynie i Gmina Jeziorany. Wsparcia rzeczowego udzieliła firma EUROGAZ z Olsztyna. Opiekę nas zawodnikami sprawowali wolontariusze z Gimnazjum w Jezioranach (24 osoby) oraz 2 byłych uczniów Gimnazjum. Na tegoroczną VII edycję, która odbyła się w dniu 9 maja 2014r. w hali sportowej w Jezioranach przyjechało 27 ekip z domów pomocy, ośrodków szkolno – wychowawczych, warsztatów terapii zajęciowej z województwa warmińsko – mazurskiego. Łącznie uczestniczyło w niej 347 osób + niezawodni widzowie – przedszkolaki ze wszystkich placówek przedszkolnych z Jezioran. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Zbigniew Szczypiński – członek Zarządu Powiatu Olsztyńskiego, radni Powiatu Olsztyńskiego: Pani Elżbieta Radziszewska oraz Pan Wacław Dąbrowski; przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Jezioranach: Władysław Daliga – z-ca Burmistrza , a także opiekun duchowy – Ks. Dziekan Stanisław Jasiński oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych domów pomocy i jednostek gminnych. Impreza zorganizowana była w charakterze sportowo – rekreacyjnym. Motyw przewodni KLAUNY. I tym urzekliśmy i zaskoczyliśmy uczestników. W role klaunów wcielili się mieszkańcy DPS w Jezioranach, którzy oprócz zabawiania uczestników, popisywania sie żonglowaniem, rolowaniem talerzyków, robieniem gagów – przygotowali występ cyrkowy na rozpoczęcie imprezy. Prowadzący imprezę Zbyszek Czabrycki, po mistrzowsku wcielił się w zagubionego, zaskoczonego klauna witającego publikę. Ubiór, perfekcyjny makijaż, aktorskie ruchy sprawiały, że nasi mieszkańcy – osoby niepełnosprawne, były nierozpoznawalne i wiele osób zadawało pytanie: SKĄD WYNAJELIŚCIE EKIPĘ KLAUNÓW?
Rozgrywki sportowe przygotowane były „na wesoło”, wszystkie z elementami iście cyrkowymi. Było więc chodzenie po linie z parasolką, slalom „klauna” na hulajnodze, rzuty pomponem do beczki, bieg w łodzi, dmuchanie baniek itp. Śmiechem, uśmiechem, radością można byłoby obdzielić całe miasto. Do tego muzyka non stop, taniec non stop, malowanie twarzy, trampolina, chusta klanza, robienie zdjęć z klaunami i w specjalnie przygotowanej atrapie klauna, a na koniec barwne konfetti …. iiiii trudno było rodzicom wyciągnąć dzieci z hali jeszcze długo po zakończeniu imprezy.
Niezapomnianym elementem wywołującym salwy śmiechu u jednych, a zakłopotanie
u nauczycieli Szkoły Podstawowej w Jezioranach była spontaniczna reakcja uczniów klas I-III, którzy podczas przerwy ustawili się na przygotowanej z krzesełek barykadzie, blokującej wejście z jednej strony na halę – wołali: MY CHCEMY KALUNÓW! MY CHCEMY KLAUNÓW! Nie zważając na dzwonek, nie przestali, dopóki nie osiągnęli celu. Wesołe klauny przyszły, zaprezentowały swoje umiejętności i nauczyciele spokojnie mogli zabrać grupy na zajęcia.
Organizacja imprezy pochłonęła bardzo wiele czasu, ale jesteśmy zadowoleni z efektów. Wiemy, że ludzie z którymi współpracujemy to zaangażowani, odpowiedzialni fachowcy, lubiący swoją pracę. Z nimi zorganizujemy jeszcze niejedne Dni Godności, żeby tylko uczestnicy chcieli przyjeżdżać. DZIĘKUJEMY.