Już po raz dziewiąty 02.04.2014r. na basenie olsztyńskiego OSiR odbył się memoriał pływacki ku czci Jana Pawła II zorganizowany przez Olimpiady Specjalne.
” Jan Paweł II pływał kajakiem, jeździł rowerem, chodził po górach. Warto się trochę potrudzić, żeby podtrzymać tradycję” — mówiła otwierając memoriał wicemarszałek województwa Anna Wasilewska, która jest prezesem Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska, głównego organizatora papieskiej sztafety. Po niej gości pozdrawiał delegat patronującego imprezie metropolity warmińskiego ksiądz Mariusz Jackowski. Po chwili sam poszedł do szatni i jak na duszpasterza sportowców przystało, pokazał, że potrafi pływać.
Sztafeta miała do pokonania dystans 26 516 metrów, które symbolizują 25 lat, 5 miesięcy i 16 dni pontyfikatu Jana Pawła II. Kulminacyjnym punktem sztafety była minuta ciszy, którą o 21.37, godzinie śmierci Jana Pawła II, uczestnicy czczą jego pamięć. Wśród 200 osób uczestniczących w sztafecie, tym razem nie zabrakło naszej reprezentacji. Dziewczyny, zafascynowane imprezą, wróciły do domu z nadzieją, że za rok również wezmą udział w jubileuszowym X Otwartym Memoriale Pływackim.